Staff Directory

Search for WMS Staff

Search By Name/Email
NOTE: Leave blank for all results
Location/Department



Department(s) for Wapakoneta Middle School
 
Jennifer Adams
6th Language Arts
Sheri Amstutz
6th Math
Laura Boysel
Nurse
Heather Brandewie
Webmaster
Jeni Braun
Para Educator
Sara Carty
Food Services
Abbigayle Conkle
7th Grade ELA
Todd Crow
7th Science/Social Studies
LaZett Daum
6th Aug Co ESC Intervention Specialist
Doug Davis
Health
Katie Dietrich
7th Grade Auglaize Co ES Intervention Specialist
Mary Dildine
Music-Choir 6/7
Kim Dirr
Secretary
Marty Eaton
Paraeducator
Kristi Fisher
Guidance
Laura Folger
7th Math
Margaret Gilbert
Food Service
Margaret Gilbert
Food Services
Kimberly Greer
Food Services (Manager)
Kassie Hill
5th Intervention Specialist
Nancy Hinkle
Food Services
Nancy Hinkle
Food Services
Julie Hoelscher
Custodian
Joan Huwer
Custodian
Sarah Jamison
6th Intervention Specialist
Jill Jarvis
6th Science/Social Studies
Amber Johns
7th Intervention Specialist
Tara Johnston
Technology Application and 8th Grade English
Julie Koch
Principal's Secretary
Mark Koch
Guidance
Kathan Koeller
Intro to Engineering 7th
Kara Kohler
5th Language Arts
Judy Larkin
7th Language Arts
Mark Law
7th Science/Social Studies
Brigitte Lietz
Food Services
Kelly Maurer
7th Science/Social Studies
Nicki Metzger
5th Intervention Specialist
Kim Mullen
5th Language Arts
Taryn Newman
5th Math
Tracey Otto
5th Language Arts
Sarah Pack
Paraeducator
Russell Patton
7th Grade Intervention Specialist
Rick Pummell
Custodian
Dawn Rankin
7th Language Arts
Teresa Riffle
7th Math
Michelle Roediger
6th Language Arts
Nancy Rossman
6th Intervention Specialist
Jason Rostorfer
5th Science/Social Studies
Maria Sanchez
Food Services
Lloyd Sarasin
5th Science/Social Studies
Vickie Sawmiller
5th Math
Charlotte Schnippel
Secretary
Beth Schroeder
Food Services
Jared Selover
5th Math
Anita Shafer
6th Science/Social Studies
Lisa Shroyer
Food Services
Martha Simpson
Food Services
William Snyder
Principal
Lori Spence
Speech/Language Pathologist
Leslie Steining
Food Services
Janet Steinke
6th Language Arts
Katie Stephens
5th Science/Social Studies
Nikki Sutton
Asst. Principal
Christina Tomsett
Para Educator ACESC
Shelby Truesdale
6th Science/Social Studies
Traci Turner
6th Math
Joni Wade
7th Math
Kenny Wayman
6th Math
Kevin Wendel
Custodian
Kimberly Wheeler
Art
Scott Wilson
Physical Education
View text-based website